فرم ارسال نظر

اطلاعات خودرهای هیبریدی/برقی

خودرو هیبریدی چیست؟
اتومبیل های هیبریدی امروزه بسیار افزایش پیدا کردند و از یک نیروی محرکه ترکیبی برخلاف دیگر اتومبیل ها بهره می برند. سازندگان این نوع وسایل نقلیه در کنار یک موتور الکتریکی، از موتور بنزینی یا دیزلی طبیعی به کار می گیرند.
از مزایای اتومبیل هیبریدی، مصرف سوخت و تولید کمتر کربن دی اکسید می باشد که برخلاف دیگر اتومبیل های معمولی هستند.
نحوه عملکرد؟
اگرچه هیبریدی ها از دو موتور الکتریکی و بنزینی یا دیزلی بهره می برند، اما تولیدکنندگان سعی می کنند با روشی آنها را به یک موتور تبدیل کرده تا عملکرد متفاوتی پیدا کنند.
البته ترکیب دو موتور بنزینی یا دیزلی با یک موتور الکتریکی امری دشوار نبوده و در حال حاضر مهندسان راهی برای انجام آن پیدا کردند. حتی با انجام تست های انجام گرفته، این نوع اتومبیل ها بهره وری بیشتری در مقایسه با اتومبیل های معمولی داشته و به طور کلی مقرون به صرفه هستند.
شاید نوع موتور هیبریدی در قیاس با یک موتور معمولی متفاوت است، اما در ظاهر شباهت یکسانی داشته و متفاوت نیستند.
هیبریدی معمولی
خودروی تویوتا پریوس مسلما یکی از برترین اتومبیل های هیبریدی محسوب می شود که توانسته جوایزی را نیز نسیب خود کند. این خودرو از پیشرانه هیبریدی برخوردارست که هم می تواند با یکدیگر عمل کنند و هم به طور جداگانه. این بدان معنا بوده که در صورت تمایل راننده می تواند خودرو را در حالت موتور بنزینی یا الکتریکی خالص قرار داده یا در هر دو حالت به طور همزمان.
در سرعت های پایین موتور خاموش شده و موتور الکتریکی اتومبیل را به حرکت در می آورد. سپس هنگامی که حداکثر شتاب موردنیاز می شود، هر دو موتور با یکدیگر عمل می کنند. با شارژ اتومبیل الکتریکی می توان یک خودرو را تا چندین کیلومتر در حالت الکتریکی هدایت کرد و نیازی به موتور بنزینی یا دیزلی معمولی نداشت.
شرکت های مختلفی چنین اتومبیلی را راهی بازار کردند که می توان به تویوتا، بی ام و، آئودی، سیتروئن، تویوتا، لکسوس، فولکس واگن، لندروور، پورشه و برخی دیگر اشاره داشت.
هوندا نیز چنین محصولی روانه بازار کرده که می توان Insight و Jazz را نام برد. یکی از معایب اتومبیل های الکتریکی عدم توانایی تامین انرژی کامل توسط موتورالکتریکی به تنهایست.
پلاگین هیبریدی
در کنار خودروهای هیبریدی معمولی، نوع دیگری وجود داشته که به نام پلاگین هیبریدی شناخته می شوند. این اتومبیل ها در حال حرکت قابل شارژ بوده و به طور کلی مناسب تر از هیبریدی های معمولی هستند. همچنین این نوع اتومبیل ها باتری بزرگتری داشته و می توانند مسافت بیشتری را با هر بار شارژ سپری کنند.
تویوتا یک نسخه پلاگین هیبریدی از پریوس را عرضه داشت و V60 ولوو و Outlander PHEV میتسوبیشی از دیگر مدل های این سری هستند. واکسال Ampera در مقایسه با شورولت Volt اگرچه نوع هیبریدی یکسانی هستند اما عملکرد متفاوتی را شامل می شوند. در این نوع اتومبیل ها همیشه موتورالکتریکی انرژی بیشتری نسبت به موتور بنزینی ارائه می دهد.
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به بانک اطلاعاتی اتولاین (ادیب) می باشد
طراحی سایت و سئو توسط کاسپید