فرم ارسال نظر

کاهش چشمگیر تولید خودرو در پنج ماه نخست سال

کاهش چشمگیر تولید خودرو در پنج ماه نخست سال

 
طبق آمار وزارت صنعت و معدن، تولید خودرو در شرکت‌های بزرگ خودروسازی داخلی، شامل ایران‌ خودرو، سایپا و پارس‌خودرو، ۱۲.۶ درصد کاهش یافته است.
بنابر آمار اعلام شده از سوی ایران‌ خودرو، سایپا و پارس‌خودرو به‌عنوان سه خودروساز اصلی کشور، در مجموع ۴۳۴ هزار و ۷۰۷ دستگاه انواع محصولات سواری طی پنج ماه ابتدایی امسال تولید شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، نشان از کاهش ۱۲.۶ درصدی دارد.
در این بین ایران‌ خودرو به‌عنوان بزرگ‌ترین خودروساز داخلی، با تولید ۲۲۲ هزار و ۷۷۹ دستگاه انواع خودروی سواری، کاهش تیراژ ۱۸.۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است. سایپا نیز که ۱۳۳ هزار و ۵۴۳ دستگاه انواع محصولات سواری در پنج ماه نخست امسال به تولید رسانده، کاهشی ۱.۲ درصدی را در سبد تولید خود می‌بیند. همچنین از پارس‌خودرو نیز خبر می‌رسد که این شرکت با تولید ۷۸ هزار و ۳۸۵ دستگاه انواع خودرو‌های سواری تا پایان مرداد امسال، ۱۱.۶ درصد کاهش تولید نسبت به پنج ماه ابتدایی سال گذشته تجربه کرده است.
نزولی شدن تولید ماهانه خودروسازان از خرداد ماه امسال شروع شد؛ زیرا در این ماه و نسبت به اردیبهشت، تیراژ محصولات سواری حدود ۳۰ درصد کاهش یافت. در حال حاضر نیز روند نزولی تولید ادامه دارد و با توجه به آغاز اجرایی شدن تحریم‌های دولت ایالات‌ متحده آمریکا علیه خودروساز‌ان ایران، پیش‌بینی می‌شود این روند نزولی همچنان ادامه داشته باشد. با توجه به تحریم‌های موردنظر، روند تامین قطعات خارجی مختل شده است و این اختلال در آینده بیش‌تر نیز خواهد شد. البته علاوه‌ بر مشکلات ناشی از تحریم‌های خارجی، مسائل داخلی نیز مزید بر علت شده‌اند تا تولید خودروسازان در روند نزولی بیفتد. از جمله این مسائل می‌توان به بلاتکلیفی قطعات و مواد اولیه مانده در گمرک اشاره کرد که به گفته فعالان صنعت خودرو، با روندی کند در حال ترخیص هستند.
  • تاریخ: 10/7/2018
  • گروه خبر: اخبار خودرو

فرم ارسال نظر

کد امنیتی زیر را وارد کنید:
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به بانک اطلاعاتی اتولاین (ادیب) می باشد
طراحی سایت و سئو توسط کاسپید